Simptomi PMS-a su: razdražljivost, ljutnja, nemir, osećaj straha, česte promene raspoloženja, bezvoljnost, umor i osećaj nedostatka energije, poremećaj sna, otoci i osećaj nadutosti stomaka, nadute i osetljive grudi, glavobolja, osećaj gladi i potrebu za slatkom hranom.
- emocionalna nestabilnost,
- sklonost nezgodama,
- akne,
- osip,
- herpes,
- koprivnjača (urtikarija),
- teškoće u koordinaciji,
- problemi sa očima,
- bolovi u kičmi,
- bolovi u grlu,
- migrena,
- mučnina,
- grčevi i nadutost u stomaku,
- zbunjenost,
- povučenost,
- promenjiv libido,
- problemi sa sinusima,
- poteškoće s mokrenjem,
- pogoršavanje već postojećih bolesti (lupus, artritis, glaukom)
Do danas se još ne znaju razlozi za nastanak premenstrualnog sindroma. Nesumnjivo je da su tegobe vezane za ciklične promene u koncentracijama hormona, jer simptoma nema tokom trudnoće i posle menopauze.
Foto: Amazon.com |
Posle ovulacije dolazi do povećanog lučenja hormona progesteron, dok se koncentracija hormona estrogen smanjuje. Nivo tih hormona je isti kod žena sa i bez predmenstrualnog sindroma, ali se pretpostavlja da su neke žene „osetljivije“ na progesteron. Drugo objаšnjenje je vezano za signale u centralnom nervnom sistemu, pre svega signale vezane za serotonin sistem. Serotonin smanjuje razdražljivost, strah, nemir i agresivnost. Dokazano je da supstance koje povećavaju koncentraciju serotonina u krvi, smanjuju simptome predmenstrualnog sindroma i predmenstrualnog disforičkog sindroma.
Osetljive ili bolne grudi su vezane za nivo progesterona u telu.
Žene koje imaju hormonsku spiralu mogu imati izraženije simptome, dok se kod nekih tegobe javljaju po prestanku uzimanja tableta za kontracepciju. Tokom uzimanja pilula za kontracepciju nema ovulacije, tako da nema ni simptoma predmenstrualnog sindroma. Terapija kontraceptivnim tabletama koje sadrže supstancu drosperinon se pokazala efektivnim u terapiji predmenstrualnog sindroma.
Lečenje PMS-a:
Pronalaženje jednog hemijskog uzroka i jednog leka neće doneti rezultate u terapiji PMS, jer su uzroci mnogostruki i mnogoznačni. U obzir se moraju uzeti ne samo učinak uma, emocija, ishrane, svetla i rekreacije, nego i odnosi sa okruženjem, kao i razne traume. Korak u lečenju PMS-a je redukcija i otklanjanje stresa. Promena ishrane, životnog stila i fizičke aktivnosti je jedan od ključnih faktora lečenja PMS-a. Kod srednje jakih i jako izraženih tegoba savetuje se terapija prirodnim progesteronom. Vitamin B6 pomaže u sintezi neurotransmitera serotonina i na taj način doprinosi stabilizaciji psihičkog stanja. U slučaju pojave depresije mogu se ordinirati niske doze antidepresiva.
0 Коментари