Svetski dan kontracepcije se obeležava svake godine 26. septembra, od 2007. godine, sa ciljem da se istakne važnost upotrebe različitih metoda kontracepcije i odgovornog seksualnog ponašanja.
Planiranje porodice omogućava pojedincima i parovima da planiraju i ostvare željeni broj dece, da planiraju vreme njihovog rađanja i razmak između porođaja, bez straha od neželjenih trudnoća. Pojavom kontraceptivnih pilula, broj abortusa se značajno smanjio, kao i sam broj neželjenih trudnoća.
Foto: Bebac.com |
Koriste se u ciklusima od 28 dana, što znači da se tablete koriste 21 dan i pravi se 7 dana pauze, u tom periodu se javlja menstrualno krvarenje, a sa sledećim pakovanjem se počinje 8. dana. Ono što je najbitnije, pilule se piju svaki dan u toku tih 21 dan, bez prekida, ali naravno da nekad može da se desi da zaboravimo da ih uzmemo, o čemu je ranije već bilo reči, oralni kontraceptivi. Ako se koriste pravilno i u tačno određenom vremenskom intervalu, njihova zaštita je 99% od neželjene trudnoće, ali mana im je što ne štite od polno prenosivih bolesti, tako da i pored njih je preporučljivo koristiti prezervative.
Kontraceptivne pilule funkcionišu tako što dovode do blokiranja ovulacije i na taj način dovode do toga da mozak šalje "pogrešne informacije" jajnicima i dovodi do toga da jajnici beleže drugu fazu ciklusa. Dodatni mehanizam koji povećava sigurnost, jeste, da dovode do produkcije veće količine lepljive sluzi u kanalu grlića materice i na taj način je neprohodan za spermatozoide.
Kontraindikacije:
Indikacije:
Neželjeni efekti:
Kontraceptivne preparate možete kupi u apotekama, mada za započinjanje upotrebe nije obavezan pregled ginekologa, ipak se savetuje konsultacija sa ginekologom koji će nakon pregleda (uobičajen ginekološki pregled i kolposkopsi pregled) i uvida u vaše zdravlje i potrebe odrediti najadekvatniju pilulu. Takođe se savetuje i analiza krvne slike i biohemija krvi sa faktorima koagulacije.
0 Коментари