Ima dosta naučnika sa naših prostora koji su otkrili razne lekove, a jedam među njima je i Angel Simov, koji je napravio Caffetin (1957). Većina ne bi stavila njegov izum u ravan sa radom drugih naučnika, ali čini se da je njegov lek upravo zato jedinstven. Naime, on nije pronašao ni jednu supstancu, ali je uspešno spojio četiri supstance i dobio analgetski efekat koji niko nije pre, a koliko možemo da primetimo ni posle njega. Inače, Simov, Angel Ahilov (Đevđelija, 1935 – Skoplje, 1998) – bio je redovan profesor i jedan od osnivača farmaceutskog fakulteta u Skoplju.
![]() |
Foto: Galen Pharm |
On je spojio jedan nesteroidni antireumatik - propifenazon, jedan opijatni analgetik – kodein, kofein i paracetamol. Dobijena kombinacija je odmah pokazala svoju sinergističku vrednost, jer je ubrzo postala najprodavaniji lek.
Upotreba kafetina:
Lek Kaffetin ne smete koristiti:
- ako ste nekada imali alergijsku reakciju (probleme sa disanjem, otok lica i usta, osip kože, curenje iz nosa) na ovaj preparat ili na bilo koji njegov sastojak;
- ako imate porfiriju ili nedostatak enzima glukozo-6-fosfat dehidrogenaze, koji su vrlo retki metabolički poremećaji;
- ako imate ozbiljno oštećenje jetre ili bubrega;
- ako ste trudni ili dojite.
Lek Kaffetin ne treba da uzimaju deca ispod 12 godina.
Kada uzimate lek Kafetin, posebno treba voditi racučuna:
- - ako imate oboljenje jetre, bubrega ili pluća uključujući i astmu,
- - ako imate poremećaje u krvi,
- - ako ste alergični na druge analgetike,
- - ukoliko konzumirate alkohol,
- - ukoliko imate čir na želucu ili krvarenje iz želuca ili creva,
- - ako ste anksiozni, nervozni ili imate tremor, hipertenziju, palpitacije (osećaj lupanja srca) ili nesanicu.
- Ovaj lek se preporučuje samo za kratkotrajnu terapiju (najduže 3 dana). Lek može da izazove zavisnost ili glavobolju ako se neprekidno upotrebljava duže od 3 dana. Ako se lek primenjuje u terapiji glavobolje duže od 3 dana, može doći do pogoršanja glavobolje.
- Primena drugih lekova pored Kafetina:
Molimo Vas kontaktirajte Vašeg doktora ili farmaceura, ako uzimate ili ste nedavno uzimali neke druge lekove, uključujući i one koji se ne propisuju na recept.
Posebno je važno ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:
- lekove koji sadrže paracetamol ili kofein,
- sedative, antidepresive ili antiepileptike,
- lekove za razređivanje krvi,
- druge analgetike/antireumatike,
- rifampicin, izoniazid (antibakterijski lekovi),
- metoklopramid, domperidon, holestiramin.
Interakcije kafetina sa prirodnim lekovima:
Ne savetuje se istovremena upotreba lekova koji sadrže paracetamol i:
- Podbela (Tussilago farfara), gaveza (Symphytum officinale) zbog sadržaja hepatotoksičnih komponenti (komponente koje su toksične za jetru).
- Alkoholni rastvori, tinkture – zbog visokog sadržaja alkohola treba izbegavati istovremenu upotrebu paracetamola i svih alkoholnih rastvora, tinktura, kapi, sirupa…, jer može doći do oštećenja jetre.
- Vitamin C u visokim dozama (3g dnevno i više) - prema nekim studijama kod pacijenata koji svakodnevno koriste paracetamol visoke doze vitamina C mogu povećati koncentraciju paracetamola u telu i samim tim njegovo štetno dejstvo na jetru. Ovo ne predstavlja opasnost ako se paracetamol koristi samo povremeno za smanjenje bola ili protiv povišene temperature i ako se ne prekoračuju preporučene dnevne doze. Rizik se povećava ako postoji prethodno oštećenje jetre, bubrega ili ako se koristi alkohol.
Sadržaj kofeina u kombinovanim analgeticima, kakav je Caffetin je mali, pa ove interakcije mogu da se ispolje samo u slučaju uzimanja visokih doza kofeina iz različitih izvora (popijane kafe u toku dana, energetska pića, suplementi, popijene tablete analgetika koji sadrže kofein, ako se koriste u velikim količinama…).
Istovremena upotreba lekova koji sadrže kofein i biljaka ili suplemenata koji deluju antikoagulantno (sprečavaju koagulaciju krvi), teorijski može povećati rizik za krvarenje kod ljudi sklonih krvarenju. Antikoagulantno dejstvo ispoljavaju: beli luk, ginko, omega 3 masne kiseline, đumbir, žen-šen, kora vrbe, niacin, beta glukani…
Biljke i suplementi koji sadrže kofein (kafa, guarana, zeleni čaj, crni čaj, mate, kola), ako se koriste istovremeno sa lekovima koji sadrže kofein, u slučaju predoziranja mogu dovesti do: lupanja srca, povećanog krvnog pritiska, nesanice, nemira, iritacija želudačne sluznice, drhtanja, pojačanog izlučivanja tečnosti putem bubrega, ubrzanog disanja, konvulzija…
Efedra (ma huang) i drugi stimulansi (koji se koriste u sportu), ako se koriste istovremeno sa visokim dozama kofeina povećavaju mogućnost za nastanak ozbiljnih neželjenih dejstava, kao što su: povećan krvni pritisak, infarkt miokarda, moždani udar.
Visok unos kofeina povećava izlučivanje kalcijuma putem urina.
Za sada nisu zabeležene interakcije kodeina i propifenazona sa biljnim lekovima i suplementima.
Moguća neželjena dejstva Kafetina:
ili porast telesne temperature praćeno gušoboljom, ulceracijama i apscesima u ustima i perianalnim apscesima, prekinite upotrebu leka i odmah zatražite lekarsku pomoć. Ovi simptomi mogu biti znaci ozbiljnih neželjenih dejstva leka koji su veoma retki.
0 Коментари