Ulcerozni kolitis predstavlja zapaljensku bolest creva. Spada u autoimune bolesti, koja izaziva specifične ulceracije na unutrašnjim zidovima kolona. Zahvata završni deo debelog creva i rektum.
Upravo je to glavna razlika u odnosu na drugu čestu zapaljensku bolest creva – Kronovu bolest, koja može da se proširi i ispod sluznice creva. Javlja se u svim starosnim grupama, ali je učestalija kod mlađe populacija, između 15. i 35. godine života. Prema statističkim podacima u zapadnim zemljama od ulceroznog kolitisa oboli oko 10 osoba od 100.000. Stopa oboljevanja se procenjuje, zajedno sa Kronovom bolešću i pogađa oko 8.000 stanovnika Srbije.
Foto: Dr Nestorov |
Poznati faktori rizika i uzroci su:
- Genetika (oko 20% obolelih ima srodnike prvog reda obolele od ulceroznog kolitisa)
- Faktori životne sredine (ishrana, dojenje…)
- Pušenje
- Autoimuni proces aktiviran bakterijskom ili virusnom infekcijom
Tipovi ulceroznog kolitisa:
Ulcerozni kolitis je difuznog karaktera, što znači da može zahvatiti različite delove debelog creva. U zavisnosti od lokaliteta, ulcerozni kolitis se klasifikuje kao:Proktitis – najblaža forma kolitisa i lokalizovan je samo u rektumu.
Distalni kolitis – zahvata rektum i levi kolon pa ga zato prati karakterističan bol sa leve strane stomaka.
Proktosigmoiditis – zahvata rektosigmoidni kolon tj. rektum i donji deo kolona. Za ovaj tip ulceroznog kolitisa karakteristični su grčevi, dijareja i rektalni tenezmi.
Pankolitis – ekstenzivni kolitis koji zahvata debelo crevo u celosti, a karakterišu ga dijareja sa sukrvicom, bol pri pražnjenju, grčevi i gubitak telesne težine.
Simptomi ulceroznog kolitisa:
Krv u stolici je karakteristični znak.
- Dugotrajan proliv/dijareja/ – duže od 6 nedelja
- Sveža krv u stolici
- Sluz u stolici
- Lažni pozivi na pražnjenje (tenezmi)
- Bol ili grčevi u trbuhu
- Anemija
Simptomi koji često prate inflamatorne bolesti creva su i:
- Povišena temperatura
- Gubitak apetita
- Gubitak u težini
- Zamor
- Noćno znojenje
- Kod žena dolazi do gubitka menstrualnog ciklusa
Dijagnostika ulceroznog kolitisa:
- Analize krvi, SE (sedimentacija) i CRP (C reaktivni protein)
- Antitela: ANCA, ASCA
- Analiza stolice
- Koprokultura (Yersinia, Clostridium, Campylobacter)
- Kolonoskopija
- Biopsija creva i PH analiza
- Rtg pregled debelog creva barijumom
- CT enterografija, CT abdomena i male karlice
- MR enterografija, MR abdomena i male karlice
Lečenje ulceroznog kolitisa:
Cilj terapije jeste otklanjanje ili ublažavanje simptoma a to se može učiniti primenom medikamentozne terapije, operativnih procedura i odgovarajućim dijetetskim režimom.
Potpuno izlečenje nije moguće.
Kod pacijenata kod kojih je bolest uznapredovala i ne reaguje na ostale vidove terapije, potrebno je izvršiti hirusrške zahvate kojima se uklanja deo kolona (kolektomija sa ileorekto anastomozom) ili rektuma (proktokolektomija sa ileostomom). Treba imati na umu da se ishrana mora prilagoditi svakoj osobi, jer ne postoji jasno propisan režum ishrane, koji bi odgovarao svakome. Manji unos hrane bogate vlaknima zbog otežanog varenja ovih namirnica i nadoknada folata, Fe, Ca i vitamina B12.
Namirnice bez laktoze: Osobe koje boluju od ulceroznog kolitisa, takođe su često i netolerantne na laktozu, koja može izazvati stomačne tegobe. Potrebno je izbegavati mlečne proizvode koji sadrže laktozu.
Namirnice sa niskim nivoom masti: Ulcerozni kolitis remeti apsorpciju masti i pogoršava simptome bolesti. Zbog toga je potrebno smanjiti unos masne hrane, pogotovo crvenog mesa.
Namirnice sa malim nivoom vlakana: Vlakna pospešuju perilstatiku i dovode do čestog pražnjenja creva. Treba izbegavati mahunarke, suvo i bobičasto voće, koji su jako bogati vlaknima.
Namirnice bez glutena: Kod osoba koje boluju od ove bolesti, gluten može dovesti do pogoršanja simptoma.
Alkohol, kofein i gazirana pića: Potpomažu tranzit hranjljivih sastojaka, pa mogu dovesti do čestog pražnjenja. Zbog toga je potrebno smanjiti njihov unos.
Komplikacije ulceroznog kolitisa:
Kod nelečenog ulceroznog kolitisa, može se javiti nekoliko zdravstvenih komplikacija koje mogu ugroziti život obolele osobe. Za
paljenske promene se vremenom mogu proširiti i tako dovesti do fibroznih promena. Posledica ovog procesa je gubitak haustracije usled koje nastaje karakteristično suženje creva. U ostale komplikacije spadaju perforacija kolona, krvarenje, povećan rizik od karcinoma debelog creva, toksični megakolon (abnormalno uvećanje kolona), dehidriranost i osteoporoza.
0 Коментари