Bolovi u nogama pri mirovanju. Uzrok, simptomi i lečenje

Neugodni trnci, grčevi u nogama, bolovi u nogama ispod kolena pri mirovanju... Zvuči poznato? Osećaj bolova u nogama u mirovanju može biti izazvan kontrakcijom mišića ili grčevima koji se uglavnom pojavljuju noći, kada se spremate za spavanje. 

Nekoliko je mogućih razloga zašto nastaju bolovi u nogama u mirovanju, ali konkretan uzrok još uvek nije u potpunosti poznat, a može biti i individualan.

Osim grčeva mogu se pojaviti i trnci te trzanje nogu u mirovanju. Najčešći uzrok trnjenja nogu u mirovanju je: slaba cirkulacija nakon dugotrajnog sedenja ili stajanja u mestu. Osećaj trnjenja u nogama se pojavljuje i kao simptom nadraženosti nerava kičmene moždine ili u slučaju diskus hernije. Uzrok bolova u nogama u mirovanju mogu biti i bolesti vena.
Lečenje bolova u nogama u mirovanju zavisi o uzroku koji je doveo do pojave bola.

Neugodni trnci, grčevi u nogama, bolovi u nogama ispod kolena pri mirovanju... Zvuči poznato? Osećaj bolova u nogama u mirovanju može biti izazvan kontrakcijom mišića ili grčevima koji se uglavnom pojavljuju noći, kada se spremate za spavanje
Foto: Alfa MEDICA Poliklinika

Grčevi u nogama u mirovanju:

Jedan od najčešćih uzroka bolova u nogama su grčevi ili mišićni spazmi. Bolovi u nogama u mirovanju često se pojavljuju u donjem delu nogu, mišićima lista i gležnja. Mišićni spazmi ili grčevi, ne moraju inicirati neki zdravstveni problem, već se najčešće pojavljuju zbog nekog od ovih razloga:

  • dehidracija,
  • manjak elektrolita, 
  • slaba kondicija,
  • umor mišića od preterane aktivnosti,
  • umor mišića od vežbanja nakon ranijeg dužeg mirovanja

Grčevi u nogama se često pojavljuju kod sportista, nije neobično i da se dogode i kod osoba svih generacija i pola, jer je uzrok boli, često dehidracija. Sužavanje arterija koje dovode krv do nogu može izazvati osećaj sličan grčevima kao i nakon vežbanja. Do sužavanja dolazi zbog nedostatne količine tečnosti u organizmu ili dehidracije. Manjak elektrolita, kalcijuma, kalijuma i magnezijuma, može stvarati grčeve u nogama zbog čega se preporučuje nadoknada tih sastojaka ishranom i dodacima ishrane.

Slične simptome izazivaju i diuretici koji smanjuju nivo navedenih minerala. Uzrok nastanka grčeva može biti i pritisak na živce u kičmenoj moždini, ali se u tom slučaju bolovi u nogama u mirovanju smanjuju, a kod hodanja pojačavaju.

Sindrom nemirnih nogu:


Osećaj nelagode,trnci ili bola u nogama pre spavanja ili nakon aktivnog dana često se pojavljuje kod starijih ljudi i žena.
Sindrom nemirnih nogu uzrokuje bolove u nogama u mirovanju, ali se ta bol može pojaviti i na drugim delovima tela. Noćni trzaji se mogu pojavljivati i kao posledica anksioznosti i depresije.
Kod ovog sindroma postoji jak osjećaj i želja da se noge pomeraju kao da je potrebno još aktivnosti. Simptomi se pojačavaju s dužim mirovanjem pa se mogu pojaviti i za vreme sna, što mnoge bolesnike budi i otežava normalno spavanje. Bol koju bolesnici osećaju, ne locira se na koži, već se češće opisuje kao bol u kostima ili mišićima. Osim osećaja potrebe za pomeranjem nogu, ovo su još neki od simptoma sindroma nemirnih nogu:
  • napetost mišića
  • žarenje u nogama
  • trnci
  • bol
  • trzanje

Pomoć kod sindroma nemirnih nogu može biti kretanje, hodanje ili fokusiranje na druge radnje. Međutim, često je potrebno lečenje koje se uglavnom fokusira na lečenje drugih bolesti poput problema s radom štitne žlezde ili reumatoidnog artritisa. O konkretnom uzroku će zavisiti i samo lečenje. Bol u nogama, može se pojaviti i zbog nekih zdravstvenih stanja ili poteškoća koje mogu uzrokovati grčenje, trnjenje ili probadanje u nogama u mirovanju.

Mogući uzroci su:
  • pritisak na živce kičmene moždine
  • alkoholizam
  • trudnoća
  • zatajenje bubrega
  • hipotireoza ili loš rad štitne žlezde
  • dijabetes
  • migrena ili druge neurološke poteškoće

Pritisak na živce kričmene moždine:

Pritisak na živce kičmene moždine, može izazvati bolove u nogama u mirovanju, koji prolaze kroz celu nogu. Tu se radi o oštrom bolu s jedne strane noge, koja može izazivati grčenje okolnog mišića. U slučaju pritiska živca stvara se nagli osećaj boli i ukočenosti. Bol se smanjuje određenim pokretima, a pojačava hodanjem. Ovo stanje potrebno je lečiti terapijama, vežbama pa čak i lekovima.

Alkoholizam:

Preterano konzumiranje alkohola izaziva promene u središnjem delu kičmene moždine. Jedan od simptoma apstinencije nakon uzimanja alkohola može biti tremor šaka i nogu u mirovanju, čak i tremor celog tela. Apstinencija bi mogla uzrokovati i osećaj bola u nogama u mirovanju, grčeve i drhtanje.

Trudnoća:

U trudnoći, zbog povećanog pritiska na noge, može doći do zastoja krvi u venama, što može uzrokovati bol. Cirkulatorne smetnje u trudnoći nastaju zbog povećanog volumena krvi, sklonosti nakupljanja tečnosti i zbog uticaja hormona. Može doći do stvaranja venskih proširenja koja mogu biti bolna. Osim toga, kao posledica delovanja hormona u trudnoći povećava se rastezljivost ligamenata i zglobova, što može izazvati bol od kičme do kolena. Ta bol nastaje iznenada i povećava se kod okretanja ili hodanja po stepenicama, a pojavljuje se i u mirovanju.

Proširene vene:

Bolove u nogama u mirovanju mogu uzrokovati i proširene vene. Osim bolova, simptomi su i vidljive mrežice kapilara, oticanje nogu i osećaj težine u nogama. Uzroci nastanka proširenih vena su razni, a mogu biti genetska predispozicija, prekomerna težina ili manjak kretanja. Lečenje se izvodi lekovima i nošenjem kompresivne čarape za proširene vene. Pošto je tema o proširenim venama, sama za sebe, obimna i kompleksna, naćiće se uskoro na nasem sajtu, kao zasebna tema.

U većini slučajeva bol u nogama prolazi prilikom odmora, ali ako je bol konstantan i traje duži vremenski period potrebno je posetiti lekara i utvrditi uzrok, jer može da bude totalno banalan, smanjena fizička aktivnost, do mnogo ozbiljnijih.

Постави коментар

0 Коментари