Anemija je stanje koje se javlja kada dođe do značajnog pada crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), i/ili njihovih glavnih gradivnih elemenata - hemoglobina, u krvi.
Foto: Beo-Lab |
Eritrociti se stvaraju u koštanoj srži, a glavna uloga u organizmu im je da prenose kiseonik do svih organa i tkiva. Hemoglobin je sastavni deo eritrocita.
Hemoglobin je protein koji ima ulogu da vezuje i prenosi kiseonik do udaljenih organa, od kojih su naročito važni srce i mozak.
Nedostatak gvožđa predstavlja najčešći uzrok anemije, a taj nedostatak se uglavnom javlja usled gubitka krvi, koji može biti akutan ili hroničan. Gubitak krvi dovodi do toga da u se u krvotok povlači voda, kako bi vene bile pune, što naravno razređuje krv i vodi daljim posledicama.
Akutni gubitak krvi predstavlja naglo obimno krvarenje i može se javiti prilikom:
- traumatskih povreda
- komplikacija na operaciji
- komplikacija na porođaju
Hronični gubitak krvi se odnosi na onaj koji traje duži period i često je povezan sa nekom hroničnom bolesti kao što su rak ili tumor.
Osim gubitka krvi, česti uzrocu nedostatka gvožđa u krvi su:
- loša ishrana (ona koja nije bogata gvožđem)
- intenzivna fizička aktivnost
- menstruacija
- neki poremećaji digestivnog sistema (npr. Kronova bolest ili čir na želudcu)
- određeni lekovi
Anemija simptomi:
U zavisnosti od toga koja vrsta anemije je u pitanju, simptomi mogu biti delimično različiti. Ukoliko je uzrok neka hronična bolest, njeni simpromi mogu čak maskirati anemiju, a nekada može da se desi, opet zavisno od uzroka, da se upadljivi simptomi ne javljaju.
Većina anemija pokazuje sledeće simptome:
- umor i slabost
- bleda koža
- vrtoglavica
- nesvestica
- mučnina
- glavobolja
- kratak dah
- bolovi u grudnom košu
- hladne šake i stopala
- poremećeni otkucaji srca (tahikardije)
0 Коментари