Orgazam u trudnoći

Telo u trudnoći funkcioniše, kao jedna velika erogena zona, zbog povećanog lučenja estrogena i progesterona. Zato neka vas ne čudi, što osećate povećanu potrebu za seksom, ali nemojte ni da vas začudi, ako ne osećate želju za seksom. U različitom stadijumu trudnoće, različita je i želja za seksom.

Seks u trudnoći nije opasan i generalno je preporučljiv, sve dok predstavlja uživanje i dok je uz obostrani pristanak. Ali šta, ako ne želite da imate seks u trudnoći? To je normalno. Na to može uticati više faktora, od vaših hormona do navikavanja na vaše novo telo. Tipično je drugo tromesečje kao zlatna tačka. U trećem tromesečju, rastući stomak može seks učiniti neugodnijim.


Seks u trudnoći nije opasan i generalno je preporučljiv, sve dok predstavlja uživanje i dok je uz obostrani pristanak. Ali šta, ako ne želite da imate seks u trudnoći? To je normalno. Na to može uticati više faktora, od vaših hormona do navikavanja na vaše novo telo. Tipično je drugo tromesečje kao zlatna tačka. U trećem tromesečju, rastući stomak može seks učiniti neugodnijim
Foto: Lepota i zdravlje 


Neke žene mogu čak prvi put doživeti orgazam tokom trudnoće zbog promena hormona. To zaista zvuči neverovatno. Tokom trudnoće, vaše telo se menja, i svakog dana, nedelje i meseca, možete se osećati drugačije od prethodnih. Neke žene iskuse višestruke orgazme po prvi put u životu. No, bez obzira, radi li se o višestrukim orgazmima ili ne, osećaji se povećavaju, jer su genitalno područje i područje karlice ispunjeno krvlju, čime se pojačavaju sve vrste stimulacije. Zbog hormonskih promena, neke žene smatraju, da su njihovi seksualni apetiti povećani. Jednostavno, ne mogu se zadovoljiti koliko god upražnjavale seks. Razlog je za 50% povećani protok krvi, koji se dešava tokom trudnoće. Ta krv odlazi u vulvu, vaginu, klitoris i karlicu. Zavisno od osobe, može se osećati ugodno, iritirajuće ili negde između ta dva stanja. Muškarci ponekada kažu, da osećaju veću punoću u vagini, čak i tokom prvog tromesečja. A ako se osećate malo vlažno, to je zato što jeste. Uobičajeno je, da se javljaju povećane sekrecije i vaginalna lubrikacija, uglavnom za borbu protiv bakterija i bakterijske infekcije. Ali to ne treba da vas brine, ako znate da vaš partner nema genitalne infekcije, to je dovoljan znak da se prepustite uživanju.
Razlog je za 50 posto povećani protoku krvi koji se dešava tokom trudnoće. Ta krv takođe odlazi u vulvu, vaginu, klitoris i karlicu. Zavisno od osobe, može se osećati ugodno, iritirajuće ili negde između ta dva stanja. Muškarci ponekada kažu da osećaju veću punoću u vagini, čak i tokom prvog tromesečja.
Pre bilo kakvog teksta, da odgovorimo na najvažnije pitanje. 
Da li orgazam, može da dovede do pobačaja ili prevremenog porođaja?

Ne može!!! Fetus leži zaštićen sa svih strana u stomaku, povremeni pokreti- poput onih za vreme orgazma, ne mogu da mu naude. Za vreme i nakon orgazma, materica pravi veće kontrakcije nego uobičajeno, ali one nisu isto što i kontrakcije koje se javljaju neposredno pred porođaj, pa ne mogu da ugroze bebu. Čak će i bebi biti lepše, jer će uživati u ljuljuškanju izazvanom kontrakcijama, kao i zbog hormonskog talasa dobrog raspoloženja, koji će da zapljusne vaš organizam nakon toga. Možda ćete primetiti da se posle orgazma beba malo primirila ili je, pak, postala živahnija nego obično. To je zbog pomenutih kontrakcija- koje na neke bebe deluju smirujuće, dok na druge deluju stimulativno. Materične kontrakcije su stalne tokom cele trudnoće, jer su neophodne da bi se ojačali njeni mišići i da bi se dostigla snaga, koja je potrebna tokom porođaja. Ukoliko osećate nelagodnost od pomisli da vaša beba možda "čuje" šta radite, možete da budete spokojni. Ona čuje, ali nema nikakvu predstavu o tome šta se dešava. Možda vas još više uteši činjenica da bebe najveći deo vremena u stomaku provedu spavajući.


Prvi trimestar trudnoće:

U prvom trimestru, telo se privikava na trudnoću, žena može imati mučnine, glavobolje, bolove u stomaku, osećaj umora i nagon za povraćanjem, a sve to znatno umanjuje želju za seksualnim činom. Trudnice često osećaju određenu vrstu anksioznosti, kada pomisle na rođenje deteta ili majčinstvo. Baš zato što osećaju veliku odgovornost prema nečemu, što im je još uvek nepoznato, kao što je novorođenče, često sanjaju svoju decu, kada su već porasla, jer im sama pomisao na brigu o novorođenčetu uliva strah. Pošto je žena u trudnoći svesna većeg obima svog tela, kao i veće težine, i ne oseća se prijatno zbog toga, ona često sanja velike zgrade, velike objekte, oblakodere ili sanja sebe, kako vozi kamion, buldožer ili bilo koje drugo vozilo, kojim je teže upravljati od običnog automobila i to asocira na ženino poimanje njenog kretanja u trudnoći. Česti su snovi u kojima se pojavljuje voda u raznim oblicima ili različita vodena stvorenja, od malog akvarijuma sa zlatnom ribicom pa sve do okeana kome nema kraja. To se može objasniti time, da je telo žene svesno tečnosti, koja se nakuplja u njenoj materici i bebe koja pliva u njoj. Na kraju krajeva, svi mi nastajemo isprva, kao vodena bića u majčinoj utrobi, dok ne isplivamo na samo kopno.


Drugi trimestar trudnoće:

Drugi trimestar je idealan za vođenje ljubavi, žena se po pravilu sjajno oseća, a često kod oba partnera postoji želja. Zaštićena amnionskom tečnošću, unutar zida materice i sluzavim čepom, koji se nalazi u grliću materice, beba ne oseća nikakvu nelagodnost. Iako ne postoje zabranjeni položaji u trudnoći, savetuje se da partneri praktikuju odnose u ležećem, bočnom položaju, te da se uzdrže nepažljivih i grubih seksualnih odnosa, kao i misionarske poze. 
U ovom periodu, trudnice često sanjaju životinje, koje su još uvek male, ali koje mogu biti i slatke i opasne, u zavisnosti od toga, koja osećanja obuzimaju trudnicu, kada razmišlja o svom novorođenčetu. Ukoliko oseća strah zbog svega što joj se dešava ili ukoliko se plaši da neće biti dobra majka svom detetu (što je prirodno razmišljanje), životinje u snu možda neće izgledati bezazleno i umiljato. Erotski snovi su prisutni i u ovom periodu i uglavnom se emituju zbog straha trudnice da svom muškarcu više nije privlačna. Trudnice su svesne da se njihovo telo promenilo i to u negativnom smislu, da moraju da nose odeću, koja nije nimalo seksi, i sve to utiče na njihovo samopouzdanje. Erotski snovi su prisutni, kako bi na neki način umirili trudnicu, i rekli joj da je i dalje poželjna i da ne treba da brine. Trudnice se u vezi sa ovim plaše i gubitka partnera, pa često imaju i noćne more u kojima ih partner vara ili napušta. Sve je to prirodno, jer žene tada mnogo više zavise od muškarca nego ikada pre, a uz to se ne osećaju samouvereno, zbog promena na svom telu.


Treći trimestar trudnoće:

U trećem trimestru, kada stomak počne još i da se pokreće, iako partneri mogu nastaviti sa intimnim odnosima, može se javiti i odbojnost. Nije neuobičajeno da budući očevi u trećem trimestru trudnoće, ne deluju preterano zainteresovani, a najčešći razlozi “izbegavanja” partnera su:
  • strah i briga za vaše zdravlje,
  • strah i briga za zdravlje vašeg deteta,
  • osećanje tereta zbog predstojećeg roditeljstva,
  • osećanje nelagodnosti da vode ljubav pred nerođenim detetom.
Postoje retke situaije, kada se preporučuje apstinencija u trudnoći i kada bi parovi, koji očekuju bebu trebalo da izbegavaju intimne igre, a to su trudnoće visokog rizika, kod placente previe, što znači, kada je posteljica sasvim dole nisko i kada može prilikom odnosa da dođe do ozbiljnog krvarenja i da budu ugroženi i plod i majka. Kod visokog rizika za prevremeni porođaj, ukoliko je grlić materice skraćen ili otvoren, seksualni odnos bi mogao da predstavlja rizik. Ukoliko imate bilo kakvo krvarenje u ranoj trudnoći, ako vam je odnos bolan ili osećate nelagodu tokom seksualnog čina, ali i pored rizika od seksualnog odnosa, taj čin možete zameniti, većernjim českanjem, maženjem i dugim razgovorima, koji takođe održavaju bliskost partnera.
Retke su situacije, kada se ne preporučuje, ali je važno da trudnica redovno odlazi na kontrole i da uz konsultacije sa lekarom planira svoj intimni život. Trudnice tada često sanjaju pol svog deteta, lice bebe ili ime. Žene često sanjaju stvari, koje se vezuju za žensku delatnost ili pak mušku delatnost i tako "predviđaju" pol svog deteta. Neke trudnice sanjaju sam porođaj do najsitnijih pojedinosti- pucanje vodenjaka, put do bolnice, porođajnu salu, doktore i babice… Nije neobično ni prisustvo noćnih mora, zato se nemojte brinuti, ukoliko lice bebe u snu, bude izobličeno i ružno i ne dozvolite da vam to ulije nerealan strah da će zaista tako biti.

Najčešća pitanja, koje postavljaju muškarci i žene tokom trudnoće:

1. Da li će penetracija naštetiti trudnoći?
Ne. Tokom seksa materica se može malo pomeriti. Ljudi su izbezumljeni, da se nešto događa bebi. Materica je samo pokretnija tokom trudnoće. Beba je super zaštićena i ima svoj sistem filtera, koji je zaista selektivan u pogledu toga šta ulazi i izlazi. Osim, ako vam lekar nije naložio da se odmarate, seks je u redu.
Odmaranje karlice, može se propisati za probleme poput, nesposobnog grlića materice ili  placente previje. Jedno istraživanje pokazalo je da se 80% muškaraca brine, da li će „povrediti bebu“. Ako je potrebno, povedite partnera sa sobom na sledeći pregled kod ginekologa. Mogu direktno saznati od lekara da njihov penis ne može da povredi bebu.

2. Da li će seks u trudnoći izazvati pobačaj?
Seks u trudnoći neće prouzrokovati pobačaj. Pobačaji su često rezultat ploda, koji se ne razvija normalno. Seks ne izaziva prevremeni porođaj u trudnoći sa niskim rizikom, ne može da dovede do krvarenja ni u prvoj ni u drugoj polovini trudnoće. Neki parovi imaju seksualne odnose sve do samog porođaja. Osim ako postoji medicinski razlog ili jedan ili oba partnera nisu zainteresovani, parovi mogu raditi šta god požele, samo malo obazrivije, npr bez grubog seksa i misionarske poze. Međutim, ako imate seks sa novim ili više partnera, koristite kondom. Polno prenosive infekcije, mogu rezultirati potencijalnom inflamatornom bolešću karlice, što može dovesti do: ranog porođaja, pobačaja i drugih ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

3. Da li bi trebalo da brinem zbog krvarenja nakon seksa u trunoći?
Uvek je najbolje razgovarati sa svojim lekarom u vezi sa svim zdravstvenim problemima. Ali nemojte još da se uplašite. Zbog promena u trudnoći, grlić materice je osetljiv i lako se može nadražiti, što dovodi do krvarenja. Možda primetite krv nakon seksa, kada se obrišete ili sledećeg dana. Razgovarajte sa svojim ginekologom o idejama o tome, kako da umanjite bilo kakvu iritaciju (poput kontrolisanja dubine penetracije).

4. Da li je normalno da osećate bol tokom seksa u trunoći kada ste trudni?
Senzitivne dojke i bradavice mogu biti seksi. Ali za neke interakcija može biti bolna.
Protok krvi i hormoni, mogu učiniti klitoris vrlo osetljivim. Problemi sa karličnim dnom, mogu biti nezgodni. Seks nikada ne sme da boli i najbolje je da razgovate sa partnerom i lekarom otvoreno. Postoji mnogo načina da budete intimni. Parovi moraju da pronađu, one koji im najviše odgovaraju tokom trudnoće.

5. Da li je normalno da imate "vlažne" snove noću tokom trudnoće?
Da. Mnoge žene imaju neverovatne "mokre snove" ili orgazam tokom sna u trudnoći. To je još jedan bonus zbog većeg nivoa estrogena i povećanog protoka krvi. To je normalno i najverovatnije će nestati, nakon što se porodite, zato uživajte!

6. Mogu li različiti položaji u seksu u trudnoći uticati na pol moje bebe?
Postoje mitovi o trudnoći, seksu i polu deteta. Međutim iza takvih priča uopšte ne stoji nauka.
Tu najčešće spadaju: položaj začeća, seksualni položaj tokom trudnoće, datum začeća ili vreme, ali to je sve na nivou mitova.

7. Zašto se ne osećam dovoljno seksi?
Trudnoća je tako jedinstveno iskustvo za sve žene. U zapadnim kulturama obično ćete osetiti jednu od dve krajnosti. "Osećaćete se divno ili užasno, ili blistate ili povraćate".
Uz stalno promenljive hormone i navikavanje na novo telo, postoje mnoge promene, koje mogu zakomplikovati seksualnu želju. Mnoge žene primećuju smanjenje interesa, udobnosti i želje za seksom u trećem tromesečju. I dok umor i jutarnje mučnine mogu proći, neke prepreke na putu, mogu biti povezane sa vašim načinom razmišljanja. Trudnoća može biti vreme psiholoških i seksualnih istraživanja za trudnicu i njenog partnera. Moguće je da više ne nalazite, ono što vas je nekada uzbuđivalo. To je možda stvar različitih ukusa (poput privremene želje za hranom) i eksperimentisanja da bi se videlo šta deluje.

8. Da li postoji nešto što ima veze sa seksom, a da nije bezbedno?
Ako se nadate da ćete izvesti 50 nijansi sive u trudnoći, samo napred. Ali ipak u umerenijoj varjanti. Ako praktikujete agresivniji seks ili sado-mazo, definitivno ne smete da primate udarac u stomak. Stvorite granice i nemojte da preterujete. Analani seks je sasvim ok, ako ga vi i vaš partner preferirate. Najvažnija stvar, ne dozvolite nikome da vam duva vazduh u vaginu. Iako se retko dešava, vazduh, koji ulazi u vaginu, može izazvati emboliju, pa čak i smrt.

9. Kada mogu započeti sa seksom nakon porođaja?
Standardna preporuka je za oko šest nedelja ili onih čuvenih 40 dana, dok se završi period babina i dok se organizam i organi male karlice vrate u fiziološki period. Ovo je neka preporuka, naravno da zavisi od žene do žene i od toga, kako je sam porođaj protekao, da li je rađena epiziotomija itd.

Постави коментар

0 Коментари